piątek, 14 października 2016

Orzech włoski (Juglans regia L.)

Skoro już opisałam jedno z zastosowań orzecha włoskiego, mianowicie zaprezentowałam jego walory kulinarne, tradycyjnie przybliżę Wam kilka innych informacji na temat tego drzewa.
Jest to wywodzący się z Bałkanów gatunek inwazyjny... Ale na Pipidówie żaden z inwazyjnych gatunków stanowiących źródło pożywienia nie był i nie będzie nigdy tępiony.

Orzech włoski (Juglans regia)


Doustnie :)
- zastosowanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, odtruwające, przeciwkrwotoczne, ściągające na błony śluzowe, grzybobójcze.
-poprawia trawienie, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.
-nalewka z owoców orzecha lub napar z suszonych liści są stosowane przy bakteryjnej biegunce, owrzodzeniach, zatruciach, nieżytach przewodu pokarmowego, krwawieniach w przewodzie pokarmowym.
-Profilaktycznie przy cukrzycy.
-Bogate źródło antyoksydantów

Zewnętrznie
-przeciw zapaleniom ropnym, trądzikowi, żylakom i nadmiernej potliwości stóp.

W kosmetyce
-w preparatach brązujących
-rozdrobnione łupiny stanowią składnik wielu peelingów i maseczek oczyszczających pory
-działanie przeciwbakteryjne wykorzystuje się podczas leczenia trądziku młodzieńczego
-napar podobnie jak napar z kory dębu przeciwdziała nadmiernej potliwości i grzybicy stóp- tak mówiła mi mama.

Przykładowy przepis wyszperany w sieci:
Orzechowa maseczka na twarz
Miękką i delikatną skórę osiągniesz, stosując maseczkę z orzechów na twarz i dekolt.Wystarczy rozgnieść obrane orzechy i zalać je ciepłym mlekiem. Do takiej papki należy dodać miód i pozostawić na chwilę. Maseczka jest gotowa do użycia, gdy orzechy napęcznieją i ostygną. Nakładamy ją na dekolt i twarz i pozostawiamy na 10 minut. Na koniec warto zafundować sobie delikatny masaż i zmyć maseczkę letnią wodą.
[https://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-orzecha-wloskiego]


Na tej samej stronie znajdziecie również przepis na maseczkę do włosów, niestety bez ostrzeżenia jakie pozwolę sobie dopowiedzieć. Wspomniane wcześniej właściwości brązujące [zawdzięczane wysokiej zawartości garbników] czynią taką maseczkę idealną dla osób borykających się z pierwszymi oznakami siwienia [chyba że podobnie jak wiedźma nie przywiązują do tego zjawiska uwagi, a wręcz z niecierpliwością wyczekują dnia, gdy ich włosy doszczętnie zbieleją. Wszak dla prawdziwej wiedźmy to poniekąd pewien prestiż]. Jednocześnie dla blondynki mogą zakończyć się katastrofą [chyba, że planowały drastyczne zmiany wizerunkowe].
Ponadto zielone łupiny orzecha bez skrupułów barwią skórę i w zasadzie wszystko z czym się zetkną. [Za przykład mogą posłużyć dłonie i paznokcie wiedźmy, które po zbiorach nie przynosiły chluby]. Trwałość przebarwień jest porównywalna z wytrzymałością henny, i nawet zmywanie, pranie ręczne i szorowanie podłóg nie pomogą. Chyba, że sok z cytryny [jako doświadczony twórca tatuaży zmywalnych ustaliłam, że nieudany wzór można nim właśnie wybielić], chociaż ten pomysł zaświtał mi w głowie dopiero w chwili pisania tych słów.



Ciekawostki:
-Naukowcy z University of Illinois odkryli, że w liściach orzecha występują znaczne ilości progesteronu (żeńskiego hormonu steroidowego odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży), jednak jego rola u roślin nie jest jeszcze poznana
-allelopatyczny względem innych roślin - niestety nie dotyczy pokrzyw.
-to jeden z najbardziej kalorycznych produktów spożywczych - 100 gramów włoskich orzechów dostarcza bowiem aż 654 kalorii (kcal)
-Orzech to najbardziej długowieczne drzewo sadownicze w Polsce (dożywa 500 lat)
-Drewno to ceniony materiał do produkcji mebli
-Owocują po 4-5 lub 8-10 latach od posadzenia
-Uprawiane się od około 2500 roku p.n.e.[wzmianki pojawiają się nawet w Biblii, gdzie odnotowano, że sam król Salomon uprawiał je w swoich ogrodach]
-Olej wykorzystywany do produkcji mydła, tuszu, farb drukarskich, farb olejnych oraz lakierów.
-Zielone łupiny znajdują zastosowanie w produkcji garbników, witamin oraz bejcy
-Orzechy to jeden z popularniejszych alergenów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz