czwartek, 8 września 2016

Chmiel zwyczajny (Hulmulus lupulus L.)

Możliwe, że zaprzepaszczam niepowtarzalną okazję poszerzenia grona męskich czytelników, rezygnując z wrzucenia pokrytego subtelną rosą, ociekającego figlarnymi kropelkami  spienionego na dwa palce kufla idealnie schłodzonego trunku. Opisu jak pieści swą delikatna goryczką kubki smakowe, by następnie spłynąć do gardła musującą kaskadą orzeźwienia... Ale przecież chmiel to nie piwo, zatem skupmy się na konkretach.

Zastosowanie:
-przeciwbakteryjne
-przeciwgrzybiczne
-przeciwwirusowe
-przylistki (ten odpad przy produkcji piwa) mogą hamować rozwój próchnicy i chorób dziąseł. Tak mówią japońscy naukowcy.
-na trawienie
-uspokajająco i nasennie
-okłady przeciwbólowe i przy trudno gojących się ranach

Oczywiście znalazłam masę przepisów ale niestety wszystkie były tak bio i eko, że proporcje podawały dla chmielu granulowanego, a ja z automatu odrzucam takie źródła!!! Mój chmiel rośnie pod mostem i będę go stosowała w takiej formie w jakiej się uskubie!
Zatem na pipidówie zasada jest prosta- jak masz dużą bezsenność zrób mocniejszy napar, jak mniejszą to słabszy, nie zapominaj jednak, że i tak niebawem się obudzisz, z racji drugiej chmielowej super mocy, jaką jest moczopędność.

Jedyny przepis który pozwolę sobie bezceremonialnie przytoczyć to przepis na płukankę do włosów. Przy okazji zdecydowałam się, któryś z najbliższych wpisów poświęcić Mydlnicy :)
Chmiel - przepis na płukankę przeciw wypadaniu włosom i łupieżowi
Skład: 30 g szyszek chmielowych, 30 g rozdrobnionych korzeni łopianu, 30 g ziela skrzypu polnego, 80 g rozdrobnionych korzeni mydlnicy i 20 g kwiatów rumianku.
Przygotowanie: wsyp 1-2 łyżki stołowe mieszanki do 2 szklanek zimnej wody i gotuj powoli pod przykryciem 15-30 minut Odstaw na 15 minut i przecedź. Pozostałe po przecedzeniu zioła zalej ponownie 2 szklankami wody i zagotuj, a po lekkim ostudzeniu przecedź i dodaj 2 szklanki ciepłej wody.
Pierwszym płynem zmocz włosy i palcami masuj skórę głowy, a następnie poczekaj 5 min.ut i umyj wodą otrzymaną z powtórnego odwaru. Jest to zabieg wzmacniający przy wypadaniu włosów, łojotoku, łupieżu, a nawet grzybicy.


Przepis pochodzi z: Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz