poniedziałek, 16 maja 2016

Szczawik zajęczy

Bezsprzecznie mój ukochany Szczawik zajęczy:)
Pyszny zarówno w postaci surowej [najsmaczniejsze są kwiatki], w sałatce, zupie, sosie, koktajlu... Ech, poziom kulinarnej ekscytacji wiedźmy sięga zenitu. Okres zbioru jest dość krótki, i własnie ruszył.
Właściwości
-Zawiera bardzo dużo witamin C (Na szkorbut i te sprawy. Gdybyście zatem szanowne damy żyły w powiedzmy XVIIIw. i miały męża marynarza...)  ,  B, wapnia
-Skutecznie gasi pragnienie.
-Pomocna przy niestrawności,  zatruciach krwi – oczyszcza krew lepiej niż pokrzywa, żółtaczce, wymiotach, stanach zapalnych nerek i pęcherza, zapaleniach dziąseł, pleśniawkach oraz robaczycy przewodu pokarmowego. Są doniesienia że pomaga, także w chorobie nowotworowej.
-Pobudza trawienie i wydzielanie śliny, zjedzenie kilku świeżych listków likwiduje zgagę, oczyszcza wątrobę
-Sok z liści po gotowaniu, zmienia kolor na czerwony – leczy rany i może być stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej i gardła, leczy owrzodzenia, siniaki i obrzęki.

Najciekawsze z przepisów na jakie natrafiłam to
LODY
Na zimę ziele zmielić na papkę i zamrozić (uwaga na aluminiowe maszynki do mięsa!, reagują z sokiem szczawika; proponuje blendery bez aluminium). Sok-macerat z ziela zamrozić w kostki lodowe (wlać do torebek na lód i do zamrażalnika, spożywać jako źródło kwasów karboksylowych – znanych z cyklu Krebsa, witaminy C, soli potasowych i żelaza, flawonów, chlorofilu).
ORANŻADA
Zagotować  świeże lub suszone zioła w wodzie, schłodzić lodem, osłodzić do smaku np. miodem. Gasi pragnienie lepiej niż każdy inny napój.
źródło: http://sekrety-zdrowia.org/szczawik-zajeczy-wlasciwosci-zastosowanie-i-przepisy/

Zatem dopóki młode i soczyste listki szczawiku nie staną się suche i łykowate rozglądajcie się po lasach w poszukiwaniu wiedźm, które wiedza co dobre <3



Fot. by Irenka Cz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz